Zima w Małopolsce. Tu cieszyć się nią można najdłużej!

Kolej krzesełkowa na Kasprowy Wierch w Zakopanem.
Pierwsze stacje narciarskie już otwarte! Małopolska to ponad 150 km tras narciarskich, blisko 60 stacji i ośrodków narciarskich, trasy biegowe, szlaki zimowych wypraw, psie zaprzęgi, kuligi i dziesiątki zimowych aktywności z basenami termalnymi na czele. Tu zima trwa najdłużej. I to tu odbywają się obchody Światowego Dnia Śniegu. Zima w Małopolsce to również niespotykana nigdzie indziej atmosfera i pieczołowicie pielęgnowane tradycje.

Dłuższa zima w Małopolsce dla każdego

Kalendarzowa zima trwa od 22 grudnia do 21 marca. Klimatycznie to czas, gdy średnia temperatura doby spada poniżej 0 stopni C. Zima w Małopolsce jest najbardziej zimowa! W Zakopanem taki czas zaczyna się już pod koniec listopada, w samych Tatrach nawet pod koniec października. Klimatyczna wiosna przychodzi w Tatry dopiero na początku maja. Również w niektórych pasmach górskich Małopolski zimowy czas jest przedłużony. Na przykład na Turbaczu średnia temperatura roczna wynosi tylko 4 stopnie C, śnieg ma nawet półtora metra grubości i utrzymuje się do 140 dni w roku! Znacznie dłużej leży też na Mogielicy w Beskidzie Wyspowym, Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, szczytach Trzech Koron, czy w Beskidzie Niskim

Niezależnie jednak od pory roku i pogody, w Małopolsce każdy, bez względu na wiek i upodobania, znajdzie moc atrakcji dla siebie. Zawiedzeni nie będą Ci, którzy preferują aktywny wypoczynek na powietrzu ani zwolennicy poznawania tradycji i kultury. Zapraszamy też miłośników odwiedzin w spa i wspólnego biesiadowania, na których czekają liczne uzdrowiska i kompleksy spa, karczmy serwujące potrawy regionalne oraz baseny termalne z widokiem na Tatry. Co ważne, w regionie jest wiele miejsc przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach, więc Małopolska to idealne miejsce na rodzinny zimowy wypoczynek.

Wciąż powstają nowe atrakcje i ciekawe miejsca, nierzadko zaskakujące turystów swoją oryginalnością. Przykład? Obchody Światowego Dnia Śniegu odbywające się co roku w styczniu w Zakopanem. W 2021 r. impreza zajęła II miejsce w ogólnoświatowym konkursie na najlepszego organizatora World Snow Day, w którym uczestniczyły 103 ośrodki!

Tłumy widzów ściągają też Mobilna Ścigacka, czyli zjazd na byle czym, największa impreza tego typu organizowana na stoku Ośrodka Kotelnica Białczańska, czy zabawa pod hasłem Przejazd przez knajpę, której uczestnicy przejeżdżają na nartach przez... restaurację (sic!) i wyskakując z jej balkonu wykonują akrobacje freestyle.

zimowe widoki

Stacje narciarskie

Stacje narciarskie – w Małopolsce każdy narciarz znajdzie stok odpowiadający jego umiejętnościom. Oferta jest coraz bogatsza, powstają nowe stacje narciarskie, a te już istniejące uatrakcyjniają swoją ofertę. Gdy tylko robi się chłodniej, rozpoczyna się naśnieżanie stoków, by amatorzy białego szaleństwa mogli jak najszybciej oddać się swojej pasji. Właściwe utrzymywanie stoków sprawia, że nawet bez dużych opadów śniegu możliwe jest zapewnienie dobrych warunków na trasach. Sezon narciarski zaczyna się często w Małopolsce w pierwszej dekadzie grudnia. 

Południowa część Małopolski to raj dla narciarzy. Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski, nieopodal – w Białce Tatrzańskiej – działa największy na Podhalu Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, prężnie rozwija się Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka. Praktycznie w każdej części regionu – od Beskidu Małego na zachodzie po Beskid Niski na wschodzie, od pogórzy po Tatry, znajdują się mniejsze i większe ośrodki narciarskie. Nawet w pobliżu Krakowa (np. w Podstolicach czy Sieprawiu) działa kilka wyciągów, które można odwiedzić podczas krótkiego wypadu z Grodu Kraka.

Ośrodki narciarskie coraz częściej łączą siły, oferując wspólny dostęp do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tras w ramach jednego skipassu. Na stokach powstają dodatkowe atrakcje (np. snowparki dla snowboardzistów), organizowane są specjalne zajęcia dla dzieci, poszerzana jest oferta gastronomiczna. Wszystko po to, by narciarze czuli się komfortowo przez cały sezon. W wielu ośrodkach sezon narciarski trwa nawet 4-5 miesięcy, często zaczyna się na przełomie listopada i grudnia a kończy na przełomie marca i kwietnia.

Nabrać sił oraz ogrzać się można w klimatycznych karczmach regionalnych, zaznając uczty dla zmysłów. Smak, zapach i wygląd dań z charakterystycznych dla Małopolski  przyprawia o pozytywny zawrót głowy. Zwłaszcza wtedy, kiedy towarzyszy im dobry trunek. Szczególnie polecamy karczmy znajdujące się na Małopolskiej Trasie Smakoszy i wpisane na szlak Małopolska Wieś dla Smakoszy. Przy dobrym jedzeniu żadna zima nie jest straszna!

kolaż 3 zdjęć z zimowymi atrakcjami w Małopolskiej

Dla amatorów biegania na nartach

Z każdym rokiem bogatsza jest także oferta dla amatorów „biegówek”. Okolice Nowego Targu, Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa, stacja narciarska Czorsztyn-Ski, Śnieżne trasy przez lasy, trasy wokół góry Mogielica, czy w Ptaszkowej, to tylko przykłady miejsc, gdzie młodsi i starsi, początkujący, jak i zaawansowani biegacze są mile widziani. Czekają na nich instruktorzy, wypożyczalnie sprzętu i urozmaicone trasy.

Jeśli tylko warunki śniegowe pozwalają, to na wędrówkę na „biegówkach” można udać się indywidualnie wybranymi szlakami na terenie Spisza, Beskidu Niskiego, pogórzy, czy innych regionów Małopolski.

 

biegówki w Małopolsce

Warunki dla skiturowców

Skiturowcy też znajdą wiele szlaków, na których po niezbyt męczących podejściach można się cieszyć długimi, dającymi radość szusowania zjazdami. Liczne skiturowe trasy znajdują się w Beskidzie Sądeckim, w Beskidzie Makowskim czy w Gorcach. Nawet w Tatrach nie brak takich tras, o czym przekonują realizatorzy projektu Skiturowe Zakopane. Skiturowa przygoda w Tatrach wymaga jednak dość dobrego przygotowania kondycyjnego, zaawansowanego opanowania nart, znajomości topografii, świadomości zagrożeń lawinowych i bezwzględnego przestrzegania wskazówek Tatrzańskiego Parku Narodowego dotyczących ochrony przyrody.

Zima w Małopolsce dla skiturowców to jednak nie tylko Tatry. Coraz więcej osób wędruje na nartach tego typu po szlakach w Gorcach i Beskidzie Wyspowym, Beskidzie Sądeckim czy Pieninach. Wybór możliwości jest ogromny, wiele zależy od umiejętności, sił i upodobań miłośnika skiturów.

 

skitury w Małopolsce

Zima w Małopolsce: Wypoczynek z dziećmi

Małopolska jest rajem dla początkujących i średniozaawansowanych adeptów białego szaleństwa, gdyż łagodne stoki to wymarzone tereny dla zdobywania umiejętności i ich doskonalenia. Dzięki temu, że wiele ośrodków narciarskich posiada po kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności, są one idealnym miejscem wypoczynku dla całych rodzin.

Oferta narciarska, to tylko niewielki wycinek propozycji dla najmłodszych. Wielu wrażeń młodszym i starszym dostarczy Snowlandia w Zakopanem, czyli park rozrywki wyczarowany ze… śniegu, w którym znajdują się śnieżny labirynt, piramida, tor saneczkowy czy igloo z rzeźbami. Specjalne zimowe propozycje dla dzieci mają m.in. Park Miniatur w Inwałdzie oraz Ogród Doświadczeń w Krakowie (Bajkowy Ogród Świateł).

Niezależnie od pory roku można się wybrać do Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa Apilandia, czyli jedynego miejsca w Polsce, gdzie w interaktywny sposób poznamy pszczoły i tajemnice ich życia, do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie albo Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie.

O atrakcje dla swoich najmłodszych gości dbają też poszczególne stacje narciarskie, organizując dla nich animacje, konkursy sprawnościowe oraz zawody sportowe. Wieczorem, albo gdy pogoda nie dopisuje, można sięgnąć po książeczkę „Mała Polska. Cztery Pory Dzieci. Zima”, by zapoznać pociechę z Małopolską w zabawny sposób lub poszukać inspiracji do rodzinnego spędzenia czasu w przewodniku „Małopolska dla dzieci”.

 

zimowe aktywności dzieci

Bogactwo szlaków

Niezależnie od pory roku, odwiedzając Małopolskę można wyruszyć na bardzo wiele szlaków. Zarówno tych rozumianych dosłownie – pieszych, rowerowych czy konnych, ale i tych tematycznych. Warto wybrać się na Małopolską Trasę Smakoszy czy Małopolski Szlak Winny, poznać szlaki związane z Janem Pawłem II, zamki na Szlaku Orlich Gniazd oraz twórców na Szlaku Rzemiosła. Każdy może stworzyć też swój własny, indywidualny szlak, na którym znajdą się najbardziej interesujące dla niego miejsca, np. muzea znanych ludzi, miasta związane ze słynnymi ludźmi, najdziwniejsze eksponaty, czy małe prywatne muzea.

zimowe aktywności

Tradycja i kultura w Małopolsce

Aktywny wypoczynek, ciekawe miejsca, to nie jedyne atrakcje, jakie Małopolska ma do zaoferowania. Nasz region to także bardzo bogata kultura, różnorodne tradycje, które można poznać podczas wielu imprez odbywających się w okresie świąteczno-noworocznym oraz w karnawale.

Tradycyjnie o tej porze roku w Krakowie można zobaczyć szopki, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na początku grudnia odbywa się konkurs na najpiękniejszą konstrukcję, nad którymi twórcy pracują czasem wiele miesięcy. W konkursie organizowanym przez Muzeum Krakowa nagradzane są najpiękniejsze szopki, które można oglądać od grudnia do lutego w Muzeum Krakowa, w pałacu Krzysztofory – Rynek Główny 35.

Co roku także około 20 szopek można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Są one prezentowane do 31 stycznia. 

W pierwszy weekend po Mikołaju do Lanckorony zlatują anioły z różnych stron świata i nieba, by wziąć udział w Zimowym Festiwalu Anioł w Miasteczku.

Na przełomie roku z Katedry Wawelskiej wyjątkowo często rozlega się bicie Dzwonu Zygmunta. Do rozruszania olbrzyma (wraz z oprzyrządowaniem Zygmunt waży 12 600 kilogramów), którego dźwięk niesie się nawet na odległość 30 kilometrów, potrzeba 12 dzwonników. Można go usłyszeć w Wigilię (o 23:45), Boże Narodzenie (o 9:45), Nowy Rok (o 9:45) i w Święto Trzech Króli (o 9:45). Równie wielką atrakcją jest żywa szopka przy klasztorze O.O. Franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej. W Wigilię i Boże Narodzenie podziwiają ją tłumy krakowian i turystów, uczestnicząc w jasełkach i wspólnym kolędowaniu.

tradycje zimowe w Małopolsce

Grudzień to także czas jarmarków bożonarodzeniowych, na których można kupić wyroby rękodzieła, ozdoby świąteczne, spróbować regionalnych potraw i tradycyjnego grzańca galicyjskiego. Krakowski jarmark w 2007 r. znalazł się w wydanej we Włoszech książce o najciekawszych targach świątecznych w Europie. Mniej znane, ale równie klimatyczne, są Jarmark Bożonarodzeniowy w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu czy Świąteczna Biesiada na Rynku w Oświęcimiu.

W Bukowinie Tatrzańskiej organizowany jest Góralski karnawał, w Zakopanem i podhalańskich gminach odbywają się Parady Gazdowskie z emocjonującymi wyścigami kumoterek, 6 stycznia przez wiele miejscowości przechodzą Orszaki Trzech Króli. We wschodnich rejonach Małopolski można przeżyć Boże Narodzenie także w styczniu, wspólnie z wyznawcami obrządków wschodnich.

Planując pobyt w naszym regionie, warto spojrzeć na kalendarz wydarzeń i zastanowić się nad dopasowaniem daty i celu wyjazdu do terminu ciekawych wydarzeń, które umilą i urozmaicą wypoczynek. Udział w nich będzie z pewnością dużym przeżyciem, dostarczy wielu wrażeń i na długo pozostanie w pamięci. A jest w czym wybierać.

zimowe aktywności

Zima w Małopolsce musi być bezpieczna! #NajważniejszeWrócić  

Pobyt w górach jest wielką przyjemnością, jeśli przestrzegamy zasad bezpieczeństwa. Są one szczególnie ważne zimową porą, gdy w wysokich partiach można się spodziewać lawin, w wielu miejscach czyhają oblodzenia czy kopny śnieg utrudniający wędrówkę. Stąd tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyruszenia w góry, dobre rozplanowanie czasu wycieczek oraz zadbanie o właściwy strój i ekwipunek.

Cenne wskazówki na temat bezpiecznego wypoczynku przekazujemy w akcji „Najważniejsze wrócić” prowadzonej wspólnie przez Małopolską Organizację Turystyczną i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Znajomość lawinowego ABC przyda się nie tylko w wyższych partiach Tatr, ale i na drodze do Morskiego Oka z parkingu na Palenicy Białczańskiej, czy w rejonie Babiej Góry.

Do zobaczenia w Małopolsce

To tylko wybrane atrakcje czekające na turystów w Małopolsce. Zachęcamy do poznawania uroków naszego regionu, smakowania regionalnych potraw i trunków, korzystania z bogatej oferty kulturalnej. Zapraszamy do odkrywania swoich ulubionych miejsc nie tylko zimą. Małopolska jest piękna i atrakcyjna o każdej porze roku, przy każdej pogodzie. Przyjedź, sprawdź, wróć. W Małopolsce nie można się nudzić!

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>