Kina

Widok na wnętrze dali kinowej pełnej ludzi
Kina to jedna z najbardziej popularnych rozrywek kulturalnych. W Małopolsce znajduje się mnóstwo kin, które mają szeroki repertuar filmowy. Wybrać możemy się zarówno do kin niezależnych, gdzie w nastrojowej atmosferze i niewielkiej, klimatycznej sali możemy zobaczyć mniej znane filmy, jak i do tych większych, popularnych kin.

Jednym z najbardziej znanych kin niezależnych jest Kino Pod Baranami, które mieści się w Pałacu Pod Baranami – jednym z najstarszych krakowskich pałaców, należącym do rodziny Potockich. Kino rozpoczęło działalność w 1969 roku. Kino Pod Baranami promuje przede wszystkim filmy europejskie i artystyczne, W programie znajdą się także dzieła amerykańskie, azjatyckie, gdyż ideą jest prezentacja dzieł dobrych, ciekawych, często odważnych i kontrowersyjnych; przybliżanie klasyki filmowej, ale także produkcji niezależnych i awangardowych.

Innymi przykładami niezależnych i wartych odwiedzenia kin są chociażby Kinokawiarnia KIKA, będące pierwszym studyjnym kinem w krakowskiej dzielnicy Podgórze, czy kino Agrafka - w 2011 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał mu nagrodę najlepszego kina w Polsce w dziedzinie promocji polskiej sztuki filmowej.

Oprócz studyjnych kin niezależnych dużą popularnością cieszę się kina sieciowe, jak chociażby Multikino czy Cinema City.


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets