Dwór Morawskich Marcinkowice - Obiekt - VisitMalopolska

Dwór Morawskich Marcinkowice - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dwór Morawskich Marcinkowice

Dwór Morawskich Marcinkowice

Na wprost jednopiętrowy dwór o białych ścianach i dachu krytym czerwoną dachówką, z wieloma oknami, z gankiem i balkonem wspartym na czterech kolumnach. Przed pałacykiem zadbany trawnik, klomb z krzewami, wysokie drzewo i po prawej choinka. Z tyłu drzewa i częściowo zachmurzone niebo.

Marcinkowice 1, 33-395 Marcinkowice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184433185
Historia tej niegdyś szlacheckiej siedziby rozpoczyna się w XVIII wieku. Jej budowniczymi byli Antoni i Teresa Paszycowie. Obecny wygląd dwór uzyskał podczas przebudowy dokonanej w drugiej połowie XIX wieku. Ciekawostką związaną z tym miejscem jest wizyta Józefa Piłsudskiego, który kwaterował z legionistami w dworze w nocy z 5 na 6 grudnia 1914 roku.

Przyszły Marszałek znalazł się tu, gdy wyprzedził o kilka kilometrów pozostałe siły austro-węgierskie, ścigając - na czele kilku batalionów legionistów - cofających się z Limanowej Rosjan. Wtedy to w Marcinkowicach doszło do bitwy pomiędzy legionistami a Moskalami. Gdy Józef Piłsudski przebywał w Marcinkowicach podano mu szklankę mleka. Niestety nie mógł jej dopić z powodu zbliżających się wojsk rosyjskich. Mieszkańcy Marcinkowic pamiętali jednak o tym i gdy w 1921 roku ponownie przybył do Marcinkowic, sześcioletnia córka właścicieli dworu Marysia Morawska podała mu ponownie mleko na tacy ustrojonej kwiatami, którą spokojnie mógł wypić.

Dwór Morawskich w Marcinkowicach to najbardziej okazały budynek, symbol minionej historii wsi. Piętrowy pałacyk z kolumnowymi gankami w elewacjach przedniej i tylnej stoi pośrodku pozostałości parku dworskiego, a doprowadza do niego aleja dojazdowa.

Obecnie w dworze znajduje się Zespół Szkół imienia Władysława Orkana w Marcinkowicach. Obok części  dydaktycznej mieści się część muzealna. Można tam obejrzeć zabytkowe wyposażenie oraz ekspozycję muzealną, prezentującą historię Marcinkowic i Sądecczyzny.


Powiązane treści