Turystyka biznesowa

Turystyka biznesowa

Widok na kobietę i dwóch mężczyzn ubranych elegancko. W ręku trzymają broszury. Uśmiechają się do siebie.
Spotkanie biznesowe lub wyjazd integracyjny z widokiem na Wawel albo ośnieżone wierzchołki Tatr? Konferencja na wiślanej barce, meeting w zabytkowej fabryce, w podziemnej komorze kopalni soli albo połączony ze spa wypad do jednego z małopolskich uzdrowisk? Kraków i Małopolska dają nieskończone możliwości dla turystyki biznesowej, której dynamiczny rozwój w ostatnich latach odpowiada stale rozbudowywanej infrastrukturze, bogatej bazie hotelowej oraz nabierającym tempa inwestycjom w połączenia komunikacyjne.

Wśród ponad 500 obiektów konferencyjnych różnego typu w Małopolsce znajdują się zarówno zabytkowe, przystosowane dla różnych potrzeb przestrzenie, jak i nowoczesne, wielofunkcyjne obiekty, wszystkie spełniające najwyższe standardy obsługi partnerów biznesowych. Sektor MICE (Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions) to od lat jeden z filarów turystyki w Krakowie. W Krakowie miały miejsce tak prestiżowe międzynarodowe wydarzenia, jak 48. Światowy Kongres Chirurgiczny (WCS), 15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa OWHC czy 4. Krakowski Kongres Turystyki Medycznej. Co roku miasto jest też gospodarzem kongresu ekonomii wartości Open Eyes Economy Summit (OEES) – forum spotkań kultury, nauki, polityki i biznesu zainicjowanego przez prof. Jerzego Hausnera.

Reprezentacyjnym obiektem biznesowo-konferencyjnym Krakowa jest Centrum Kongresowe ICE Kraków – nowoczesny budynek zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, naprzeciw Wawelu, wyposażony w trzy główne sale: Salę Audytoryjną im. Krzysztofa Pendereckiego na 1900 osób, Salę Teatralną na 600 osób, dwudzielną Salę Kameralną na 400 osób oraz zespół sal konferencyjnych na 500 osób. Obiekt pięciokrotnie został wyróżniony przez niezależnych ekspertów konkursu Meetings Star Award, znajdując się w ścisłym gronie najlepszych europejskich centrów kongresowych. Działalność ICE Kraków została również doceniona przez branżę MICE w konkursie MP Power Awards, gdzie szczególnie doceniono dostosowanie Centrum do stale zmieniających się obostrzeń pandemicznych.

Inne krakowskie obiekty na wydarzenia dużej skali to hala widowiskowa TAURON Arena zdolna pomieścić na trybunach 15 tysięcy osób i zlokalizowane w pobliżu Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków znane m.in. z bijących rekordy popularności Międzynarodowych Targów Książki. 9 tysięcy m² powierzchni EXPO Kraków przystosowano do organizacji kongresów i sympozjów do 4 tysięcy uczestników lub takich wydarzeń, jak… bankiet na 6 tysięcy gości!

Unikalne sale konferencyjne oferują historyczne obiekty na krakowskim Kazimierzu czy przestrzenie krakowskich muzeów, w tym Muzeum Inżynierii i Techniki, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Muzeum Lotnictwa Polskiego. Miejscem spotkania biznesowego mogą być też popularne barki cumujące na Wiśle czy w jeden z wyposażonych w tarasy widokowe hoteli w centrum miasta. Do dyspozycji dla organizatorów imprez są również aule krakowskich uniwersytetów, np. nowoczesny kompleks Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego czy reprezentacyjne sale Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Ekonomicznego. W ostatnich latach nabrał też rozpędu ogólnoświatowy trend adaptacji przestrzeni poprzemysłowych, do których w Krakowie należą m.in. obiekt dawnego browaru przy ulicy Lubicz, dawna zajezdnia tramwajowa przy ulicy Wawrzyńca lub kompleks przy ulicy Fabrycznej.

Kraków i Małopolskę łączy ze światem drugi największy w Polsce port lotniczy w Balicach, wygodnie skomunikowany z centrum miasta koleją. Dogodne zaplecze dla organizacji imprez biznesowych stwarza również w Krakowie rozbudowana i różnorodna baza noclegowa.

Doskonałym pomysłem na wyjątkowy wyjazd integracyjny lub pogłębione spotkanie biznesowe z dala od miejskiego zgiełku jest wyjazd do jednej z małopolskich miejscowości. Do użytku konferencyjnego przystosowane są m.in. zabytkowe, podziemne komory Kopalni Soli w Wieliczce i Kopalni Soli w Bochni. Położona 125 metrów pod ziemią Komora Warszawa w Wieliczce jest zdolna pomieścić spotkania firmowe i przyjęcia okolicznościowe do 700 osób!

Wyjazd biznesowy można wzbogacić o spa organizując spotkanie lub konferencję w jednym z położonych w zasięgu 2 godzin jazdy samochodem od Krakowa, małopolskich uzdrowisk, takich jak Rabka-Zdrój czy Szczawnica lub usytuowana nieco dalej, ale szczególnie stawiająca na rozwój turystyki biznesowej Krynica-Zdrój.

Podtatrzańskie miejscowości, takie jak Bukowina Tatrzańska czy Białka Tatrzańska stwarzają wyjątkową możliwość połączenia spotkania lub konferencji z pobytem na basenach termalnych. Obiektów spełniających najwyższe standardy kongresowe nie brakuje również w samym Zakopanem, w którym działa ponad 70 hoteli z rozbudowaną ofertą biznesową, w tym miejsca zdolne pomieścić spotkania na kilkaset osób.

Planując spotkanie biznesowe w Małopolsce, warto skorzystać z usług jednej z tutejszych agencji eventowych. W samym Krakowie ma swoją siedzibę kilka wyspecjalizowanych agencji, które wyróżniają zarówno wysoki profesjonalizm usług, jak znajomość lokalnych partnerów i wieloletnie doświadczenie we współpracy z operatorami obiektów.

Rozbudowaną bazę miejsc konferencyjnych wraz z opisami prowadzi portal konferencje.pl. W samym Krakowie działa wyspecjalizowana jednostka urzędu miasta – Kraków Convention Bureau, oferująca doradztwo i pomoc w wyborze miejsca konferencji i spotkań biznesowych.

Zapraszamy do spotkania się w Małopolsce!

Multimedia