Facebook link

Studenckie Koło Przewodników Górskich Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Studenckie Koło Przewodników Górskich Kraków

Studenckie Koło Przewodników Górskich Kraków

Koncert Księżycowe Granie 2019 Z góry
Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie zrzesza zawodowych przewodników górskich z państwowymi uprawnieniami do prowadzenia grup turystycznych w Beskidach. Wielu z nich posiada także licencje Parków Narodowych, uprawnienia przewodników tatrzańskich, miejskich (krakowskich), międzynarodowych, ratowników górskich oraz pilotów wycieczek krajowych i zagranicznych. W swoją pracę przewodnicy wkładają mnóstwo pasji i zaangażowania przybliżając innym piękno Beskidów i całych Karpat.
SKPG w Krakowie powstało w 1955 r. i jest najstarszym akademickim kołem przewodnickim w Polsce. W trakcie działalności do Koła wstąpiło ponad 1000 przewodników! SKPG jest zrzeszone w Oddziale Akademickim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Przewodnicy zrzeszeni w SKPG Kraków organizują społecznie wyjazdy w góry zarówno dla małych jak i dużych, np. Weekend z maluchem, Weekend w Górach, Góry po robocie, Ośmiotysięcznik Beskidu Wyspowego czy Rajd Kulczyckiego. Sporym zainteresowaniem cieszy się także Korona Pogórzy, pozwalająca odkryć niższe części Karpat. W sezonie wakacyjnym Koło prowadzi trzy górskie bazy namiotowe. W Gorcach pod opieką SKPG znajduje się najstarsza i najwyżej położona w Beskidach Baza na Lubaniu, a także Baza na Gorcu, natomiast w Beskidzie Niskim prowadzona jest Baza Namiotowa w Radocynie. Od początku swego istnienia SKPG prowadzi intensywną działalność szkoleniową, kształcąc przyszłych przewodników górskich. Co roku w październiku Koło uruchamia 1,5-roczny Kurs Przewodników Górskich skierowany do ludzi, którzy chcą zdobyć uprawnienia do prowadzenia wycieczek górskich. SKPG podejmuje liczne działania mające na celu propagowanie turystyki górskiej i krajoznawstwa. Ponadto Koło prowadzi działalność wydawniczą, przygotowując wydawnictwa o treści turystycznej, zajmuje się organizacją slajdowisk podróżniczych oraz konkursów wiedzy o górach. W uznaniu zasług dla rozwoju turystyki w Małopolsce, SKPG Kraków zostało uhonorowane w 2008 r. przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki odznaką „Za Zasługi dla Turystyki”, natomiast w 2009 r. Dyplomem Marszałka Województwa Małopolskiego „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w województwie Małopolskim”.