Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Ziemi Sądeckiej Nowy Sącz

Muzeum Ziemi Sądeckiej Nowy Sącz

Powierzchnia ekspozycyjna z grafikami i obrazami

ul. Jagiellońska 56, 33-300 Nowy Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184437708
tel. +48 184437865
Początki muzealnictwa w Nowym Sączu sięgają przełomu lat 80. i 90. XIX wieku, kiedy zaczęto gromadzić pamiątki przeszłości. Wszystko po to, aby ocalić od zapomnienia historię nad wyraz ciekawej ziemi sądeckiej.

Kiedy zwiedza się Sądecki Park Etnograficzny, będący częścią muzeum widać, jak na ziemi nowosądeckiej przenikały się kultury, religie i narodowości. Stoją tu kościoły trzech wyznań, domu i zagrody Lachów i Górali Sądeckich, Pogórzan, Łemków, Niemców i Cyganów. Jest i dwór i szkoła. Kiedy zajrzy się do pobliskiego Miasteczka Galicyjskiego, które jest repliką zabudowy przyrynkowej z końca XIX wieku, obejrzymy ratusz, dwór szlachecki, domy mieszczańskie, karczmę i strażacką remizę.

Historia zbiorów, które dziś eksponowane są w muzeum jest długa. Pokazuje jednak, że już w XIX wieku zaczęto gromadzić pamiątki z przeszłości, wiedząc, jak są ważne. Kiedy w 1896 r. Józef Wieniawa-Zubrzycki przeznaczył swój dom przy ul. Jagiellońskiej na siedzibę biblioteki miejskiej i muzeum, liczono, że właśnie tam trafią. Tak się nie stało. Do pomysłu powrócono po zakończeniu I wojny światowej i ostatecznie zbiory muzealne udostępniono 12 sierpnia 1938 roku. Jednak już w kolejnym roku, w obliczu okupacji niemieckiej, część najcenniejszych obiektów została ukryta przez mieszkańców. W styczniu 1945 roku wybuch składu amunicji obrócił w ruinę zamek wraz z pozostałymi muzealiami. Muzeum reaktywowano w 1946 roku, powoli też zaczęto odnawiać kolekcje. Powstawały kolejne oddziały, jak Dom Gotycki, Galeria Marii Ritter czy Sądecki Park Etnograficzny.


Powiązane treści