Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kopiec Kościuszki Janowiczki

Kopiec Kościuszki Janowiczki

Widok z drona na Kopiec Kościuszki i pola pod Racławicami - wzniesienie porośnięte trawą, wokół dużo drzew.

32-222 Janowiczki Region turystyczny: Kraków i okolice

Kopiec Kościuszki w Janowiczkach pod Racławicami znajduje się na wzgórzu zwanym Zamczyskiem. Został on usypany w latach 1926–1934 dla upamiętnienia stoczonej tu w 1794 roku przez Tadeusza Kościuszkę i kosynierów bitwy z Moskalami.

Wzniesienie zwane Zamczyskiem stanowiło podczas bitwy pod Racławicami punkt dowodzenia rosyjskiego generała Aleksandra Tormasowa. Na jego szczycie w latach 1926–1934 usypano w hołdzie Tadeuszowi Kościuszce 14-metrowej wysokości kopiec.

Inicjatywę jego budowy podjęto podczas patriotycznego wiecu 15 października 1917 roku zorganizowanego w setną rocznicę śmierci Naczelnika. Budowali go mieszkańcy okolicznych wsi oraz żołnierze.

Z Kopca Kościuszki roztacza się widok na pole bitwy, w tym na przeciwległy stok doliny Racławki. Było to pole słynnego natarcia chłopskich kosynierów na rosyjskie baterie, które zadecydowało o zwycięstwie powstańców. U stóp wzgórza stoi pomnik Bartosza Głowackiego, chłopskiego bohatera bitwy. Pomnik ma 10 metrów wysokości. Wykonany jest w brązie, według projektu Mariana Koniecznego, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Został odsłonięty 22 maja 1994 roku w dwusetną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.


Powiązane treści