W poszukiwaniu atrakcji - naturalnie!

Kolaż zdjęć laureatów Turystycznych Skarbów Małopolski w kategorii Unikatowe Atrakcje Turystyczne: koła młyńskiego w Energylandii, chałupy w skansenie w Sidzinie, wieży widokowej w ogrodach Jana Pawła II w Inwałdzie
Tegoroczny laureat i wyróżnieni w kategorii: „Unikatowa atrakcja turystyczna” Konkursu Turystyczne Skarby Małopolski udowadniają, że w Małopolsce każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie i cudownie spędzić czas. Niezależnie czy jest wielbicielem ekstremalnych emocji i doskonałej zabawy w gronie przyjaciół, uduchowionym miłośnikiem roślin i przyrody, czy zapalonym odkrywcą dawnej architektury, kultury i lokalnych zwyczajów. Małopolska potrafi spełnić każde podróżnicze oczekiwania…

Jeśli zatem marzy się Wam przeniesienie do bajkowej rzeczywistości, chwila kiedy możecie znowu poczuć się jak dziecko, albo chcecie zafundować swoim pociechom dużą dawkę świetnej zabawy i odrobinę ekstremalnych przygód koniecznie wybierzcie się do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Nikogo nie trzeba specjalnie do tego namawiać. Tłumy turystów co roku zjeżdżają z całego kraju i nie tylko, by spełniać swoje dziecięce marzenia. Energylandia jest największym parkiem rozrywki w Polsce i stanowi nr 1 w Europie jeśli chodzi o liczbę roller costerów! Park oferuje aktualnie 123 atrakcje, w tym 18 roller coasterów. To wszystko na obszarze 70 hektarów. Przestrzeń podzielona jest na strefy przeznaczone dla różnych grup wiekowych, tak aby każdy czuł się komfortowo i bezpiecznie. W Energylandii, kupując jeden bilet wstępu, można bez limitu korzystać ze wszystkich atrakcji w 6 strefach zabawy: Bajkolandii – skierowanej do najmłodszych i oferującej 25 atrakcji dla dzieci od 2 roku życia, Strefie Familijnej, Strefie Ekstremalnej, Smoczym Grodzie, Aqualantis oraz największym odkrytym aquaparku w Polsce. Dzień pobytu może się okazać niewystarczający by dotrzeć do wszystkich zakamarków Parku. Nic w tym dziwnego, że tak znacząca atrakcja turystyczna została doceniona przez głosujących w plebiscycie, dzięki czemu Energylandia otrzymała tytuł laureata w swojej kategorii. Warto dodać, ze Park systematycznie się rozwija i rozbudowuje, dlatego co roku możecie odkrywać w nim zaskakujące nowości!


Czas na wyróżnionych! W nieodległym od Zatoru Inwałdzie znajduje się miejsce, które przyciąga miłośników podróżowania w stylu slow. To również fantastyczny punkt programu wyjazdów o charakterze pielgrzymkowym, szczególnie, że do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej jest stąd przysłowiowy rzut kamieniem. Mowa o Ogrodzie Jana Pawła II w Inwałdzie. To miejsce, w którym znajduje się 3-hektarowe dzieło „namalowane” wielobarwnymi roślinami, przedstawiające postać papieża Polaka, Bazylikę Św. Piotra w Watykanie i bazylikę Ofiarowania NMP w Wadowicach. Żywy obraz powstał z wykorzystaniem blisko 20 tys. odpowiednio dobranych roślin, w tym drzew, krzewów, kwiatów, a także ton kamieni, żwiru i kruszywa. Wędrówka alejkami Ogrodu, pozwoli podziwiać poszczególne elementy całego obrazu, ale również zobaczyć zdjęcia przedstawiające drogę do świętości papieża Polaka, czy też zapoznać się z niezwykłymi wydarzeniami z jego życia. Aby zobaczyć całość ogrodowego dzieła wystarczy wspiąć się po 96 schodach i wejść na sam szczyt wieży widokowej. Dla zwiedzających została przygotowana również winda, którą można wjechać na samą górę. Z platformy widokowej na wieży można z resztą podziwiać nie tylko sam ogród, ale także urokliwą panoramę Beskidu Małego. Ogród warto odwiedzić szczególnie wiosną, latem i wczesną jesienią. Z pewnością zaskoczy feerią barw i kunsztem sztuki ogrodniczej. 


W poszukiwaniu kolejnej tegorocznej atrakcji TSM trzeba skierować się na południe. Na terenie podbabiogórza znajduje się  Skansen w Sidzinie. To miejsce, w którym kultywuje się miejscową tradycję, architekturę i kulturę. W swojej ekspozycji zawiera 11 zabytkowych obiektów architektonicznych przedstawiających życie różnych warstw społecznych w XVIII-XX wieku. Organizowane są tutaj liczne wystawy czasowe, koncerty folklorystyczne, wydarzenia kulturalne np. „Między dawnymi a nowymi czasy”, „Sidzińskie smaki jesieni”, a także imprezy sportowe, np. potyczki rowerowe. Teren skansenu przecina ziołowa ścieżka edukacyjna. Najmłodsi także nie będą się tu nudzić ponieważ systematycznie organizowane są tu warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, m.in. pieczenie „rusoków”, wicie wianków i malowanie na szkle. Ciekawostką jest fakt, że Skansen stanowi tło dla wielu produkcji filmowych traktujących o dawnych obyczajach. Każdy kto odwiedzi to miejsce jest zachwycony niepowtarzalnym charakterem i aurą, która roztacza się wokół tego niewielkiego, ukrytego pod osłoną lasu muzeum tworzonego przez ludzi z pasją. 


Pamiętajcie, Małopolska potrafi Was zaskoczyć. Wystarczy ruszyć przed siebie i otworzyć szeroko oczy. Kto wie, być może odkryjecie ciekawe atrakcje, które sami zgłosicie do przyszłorocznego konkursu… 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści