Szlakiem małopolskich kapliczek – naturalnie!

Figura Matki Bożej na drewnianym tle, w prawym dolnym rogu logo - napis Małopolska naturalnie
Kościoły, klasztory, kaplice, miejsca kultu religijnego często stają się celem naszych podróży. Służą nie tylko wyciszeniu i modlitwie, ale często podziwiamy ich wyjątkową architekturę i dzieła sztuki zgromadzone we wnętrzach. Zawsze budzą zachwyt podziw i refleksję… Rzadko jednak wędrując lub podróżując na rowerze zatrzymujemy wzrok na przydrożnych kapliczkach, które tak bardzo wpisały się w małopolski krajobraz, że ich widok nie zaskakuje niemal nikogo… A za każdą z nich kryje się ciekawa historia i świadectwo prostej, ludowej wiary… Małe jest piękne naturalnie!

Zabytkowe kapliczki od wieków stanową ważny element krajobrazu kulturowego Małopolski. Spotykamy je przy drogach, w lasach, na polanach, wśród pól i w ogrodach zagród, w miasteczkach, miastach i wioskach. Lokowane na rozstajach dróg służą czasem jako punkt orientacyjny. Są świadectwem religijności mieszkańców, pamięci i wdzięczności. Wiosną i wczesnym latem służą ludowej obrzędowości religijnej podczas nabożeństw majowych i czerwcowych odprawianych przez lokalnych mieszkańców.


Kapliczki były często fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota oraz dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych lub postaci. Niejednokrotnie są one także czynnikiem budowania lokalnej tożsamości, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Ich prostota, skromność, ale i różnorodność formy oraz malowniczość, stanowią przykład wiary minionych pokoleń. Fundowane z potrzeby serca są świadectwem żywej wiary, a każda z nich skrywa swoją własną, unikalną historię którą warto poznać. Z postumentów patrzą dziś na nas figurki świętych, wizerunki Chrystusa, Matki Boskiej, a także krzyże. Często nie zdajemy sobie sprawy jak cenne zabytki stanowią poszczególne kapliczki. Ich styl i zdobienie nawiązuje często do historycznych i regionalnych stylów architektonicznych, a kunszt wykonania zachwyca. Ich twórcami byli najczęściej artyści ludowi, o których pamięć jest nadal żywa dzięki ich unikatowym dziełom. Dziś o kapliczki dbają lokalni mieszkańcy, podtrzymują kult przez modlitwę, ozdabianie świeżymi kwiatami. Również Województwo Małopolskie stara się wspierać społeczności lokalne w konserwacji tych dzieł sztuki, świadectw wiary i pamięci. W ramach konkursu „Małopolskie kapliczki” co roku przekazuje środki na ratowanie kapliczek od zapomnienia. 


Podróżując po Małopolsce spotkacie je praktycznie wszędzie. Wystarczy rozejrzeć się wokół. Jeśli zapytacie miejscowych o ich historię z pewnością podzielą się z pasjonującą opowieścią. Może być to doskonały punkt wyjścia do zwiedzania okolicy i odkrywania kolejnych tajemnic przeszłości. 


Kapliczki najpiękniej wyglądają w sielskim wiejskim krajobrazie dlatego proponujemy ciekawą pętlę rowerową gdzie napotkacie po drodze nie jeden zaułek i rozstaje z samotną kapliczką, która zmusza do refleksji. 


Pętla rozpoczyna się i kończy w podtarnowskim Radłowie. Poruszając się po trasie o długości 46 km należy przejechać przez Borzęcin, a następnie zwiedzić zabytkowy Dwór w Dołędze, Kościół i drewnianą dzwonnicę w Zaborowie oraz dom rodzinny Bł. Karoliny Kózkówny. Dalej w Zabawie natrafimy na Sanktuarium Bł. Karoliny, której kult na ziemi tarnowskiej jest niezwykle mocny. Z Zabawy lokalną drogą wrócić można prosto do Radłowa. Oprócz głównych punktów na trasie w mijanych wioskach i lasach natraficie na dziesiątki ukrytych na rozdrożach kapliczek. Idealnie wpisują się w krajobraz i towarzyszą na każdym etapie podróży. Radzimy, przyjrzyjcie się im koniecznie – zachwycą Was pięknem i prostotą. 


Pamiętajcie, podróżując miejcie oczy i uszy szeroko otwarte i doceniajcie piękno małych rzeczy. Wystarczy rozejrzeć się uważnie wokół aby dostrzec urok małych rzeczy – naturalnie!

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets