Kina

Widok na wnętrze dali kinowej pełnej ludzi
Kina to jedna z najbardziej popularnych rozrywek kulturalnych. W Małopolsce znajduje się mnóstwo kin, które mają szeroki repertuar filmowy. Wybrać możemy się zarówno do kin niezależnych, gdzie w nastrojowej atmosferze i niewielkiej, klimatycznej sali możemy zobaczyć mniej znane filmy, jak i do tych większych, popularnych kin.

Jednym z najbardziej znanych kin niezależnych jest Kino Pod Baranami, które mieści się w Pałacu Pod Baranami – jednym z najstarszych krakowskich pałaców, należącym do rodziny Potockich. Kino rozpoczęło działalność w 1969 roku. Kino Pod Baranami promuje przede wszystkim filmy europejskie i artystyczne, W programie znajdą się także dzieła amerykańskie, azjatyckie, gdyż ideą jest prezentacja dzieł dobrych, ciekawych, często odważnych i kontrowersyjnych; przybliżanie klasyki filmowej, ale także produkcji niezależnych i awangardowych.

Innymi przykładami niezależnych i wartych odwiedzenia kin są chociażby Kinokawiarnia KIKA, będące pierwszym studyjnym kinem w krakowskiej dzielnicy Podgórze, czy kino Agrafka - w 2011 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał mu nagrodę najlepszego kina w Polsce w dziedzinie promocji polskiej sztuki filmowej.

Oprócz studyjnych kin niezależnych dużą popularnością cieszę się kina sieciowe, jak chociażby Multikino czy Cinema City.


 

Małopolska - najbardziej rowerowy region w Polsce!

Dzięki różnorodnej topografii terenu znajdziecie tutaj szlaki do kolarstwa górskiego, drogi i ścieżki grawelove oraz długodystansowe trasy rowerowe spod znaku VeloMałopolska. 

Małopolskie trasy i szlaki rowerowe

Obecnie do dyspozycji rowerzystów jest prawie 900 km infrastruktury rowerowej o bardzo dobrym standardzie, którą tworzy przede wszystkim sieć tras rowerowych VeloMałopolska. Sieć tras, dostosowana do każdego typu rowerzysty, umożliwia długodystansowe wyprawy rowerowe. Łączy miasta i najważniejsze ośrodki turystyczne regionu oraz ułatwia bezpieczny dojazd na rowerze do pozostałych szlaków rowerowych – w tym szlaków PTTK – co daje kolejne 3 000 kilometrów rowerowej jazdy po Małopolsce.

Dzięki trasom i szlakom rowerowym małopolski można zwiedzić na rowerze: Szlak Orlich Gniazd, Pustynię Błędowską, Dolinę Karpia, Puszczę Niepołomicką, Puszczę Dulowską, Dolinę Dłubni i wiele innych pięknych miejsc w regionie.

 

 

Małopolska słynie z gór, dlatego nie brakuje tu górskich tras rowerowych oferujących niemałe emocje. Miłośnicy MTB mogą korzystać z rosnącej liczby bikeparków oraz ścieżek górskich. Odpowiednie trasy znajdą również osoby preferujące spokojne wycieczki rowerowe bez trudności technicznych, za to z pięknymi widokami na górskie szczyty.

Atrakcje turystyczne i miejsca noclegowe przy trasach rowerowych

Dopełnieniem oferty Małopolski w zakresie turystyki rowerowej, znacząco ułatwiającym organizację zarówno krótkich wycieczek rowerowych jak i dalekich, kilkudniowych wypraw rowerowych po Małopolsce są  Miejsca Przyjazne Rowerzystom - MPR. Planowanie wypraw rowerowych ułatwią także mapy dostępne on-line oraz do samodzielnego druku.

Gdzie na rower w Małopolsce?

Na naszej stronie znajdziecie kilkadziesiąt propozycji wycieczek rowerowych po Małopolsce, które pomogą zaplanować wyprawę.

Dodatkowym ułatwieniem będą cztery wirtualne spacery po trasach, które umożliwiają zwiedzanie: Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloDunajec, EuroVelo11 VeloNatury oraz EuroVelo4/VeloMetropolis, bez wychodzenia z domu.

Wiele ciekawych podpowiedzi, wskazówek oraz inspiracji na temat zwiedzania małopolski na rowerze znajdziecie w zakładce Zaplanuj pobyt. 

Related Assets