Góry zimą. 4 miejsca idealne na wędrowanie po Małopolsce!

Grupa osób spacerująca po ośnieżonej Rusinowej Polanie.
Góry w zimowej odsłonie to zupełnie inny wymiar górskości! Śnieg skrzypiący pod butami, drzewa pokryte białym puchem, mróz przyjemnie szczypiący w policzki i góry sprawiające wrażenie jeszcze bardziej majestatycznych. Zima w górach to nie tylko narty. To także wędrówki dolinami, leśne spacery oraz górskie wycieczki. Chcecie poznać najpiękniejsze miejsca w Małopolsce do zimowych wędrówek i aktywności? Zapraszamy!

Tatry – wędrówki pełne wspaniałych widoków

Jeśli nigdy nie próbowaliście zimowego chodzenia po górach, to zdobywanie tych najwyższych tatrzańskich szczytów należy zostawić taternikom i doświadczonym turystom, natomiast my zabieramy Was w miejsca, gdzie możecie cieszyć się obecnością gór z bezpiecznego dystansu – w tatrzańskie doliny!

Najpiękniejsze z nich – Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Dolina Rybiego Potoku ze słynnym Morskim Okiem, a także Dolina Strążyska, czy mało popularna, a bardzo urokliwa Dolina Lejowa czekają na Was zawsze! Kilka kilometrów spaceru po śniegu i w mrozie wynagrodzi Wam ciepła szarlotka i herbata z malinami, które możecie zamówić w górskich schroniskach. Dobre buty, dobry ubiór, dobre przygotowanie i dobry humor – tylko tyle potrzebujecie, aby poczuć magię Tatr!

Gorce – idealne na zimowe spacery bez tłumów

Gorce nie dość, że są jednym z najpiękniejszych pasm górskich, to jeszcze stanowią idealną propozycję na zimowe spacery dla małych i dużych! Stosunkowo łatwe szlaki, przepiękne polany widokowe, a także duża ilość tras oraz ścieżek edukacyjnych, czynią Gorce iście zimowym rajem!

Jakie miejsca warto odwiedzić zimą w Gorcach? Szczególnie polecamy wyjście na Gorc, polanę widokową na Magurkach z wieżą widokową, Schronisko PTTK na Starych Wierchach, skąd rozciąga się przepiękna panorama Tatr i Beskidu Wyspowego, a także Łapsową Polanę, która uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w całym paśmie. Dla nieco bardziej wprawionych można pokusić się o zimowe zdobycie najwyższego szczytu w Gorcach – Turbacza.

Którejkolwiek z gorczańskich tras nie wybierzecie, zimą będziecie mogli się nacieszyć nią niemal w samotności, gdyż Gorce wciąż są jednym z najmniej odwiedzanych miejsc w polskich górach zimą.

Pieniny zimą – to jest to!

Pieniny są cudowne o każdej porze roku, ale w zimowej szacie przybierają niemal bajkową postać. Liczne szlaki wędrowne zachęcają do poznania ich uroczych zakątków. Warto zobaczyć zimową wersję Trzech Koron, skąd można podziwiać spektakularny widok na Spisz, Podhale i Tatry.

Propozycją z cyklu „fantastyczne przeżycia” to niewątpliwie zimowy wschód słońca na Sokolicy. Ciepłe światło, które otula górski krajobraz i zimowa mgiełka osadzająca się na drzewach to jest widok jak z innego świata. Warto wstać wcześnie rano, spakować zimowy ekwipunek i doświadczyć tego cudu na własne oczy. Dla tych, co wolą spokojniejsze wędrówki czeka łatwa i przepiękna trasa spacerowa wzdłuż Dunajca.

Beskid Niski – tu trwa zimowa baśń!

Beskid Niski jest dziki i nieodkryty o każdej porze roku, ale w zimowej scenerii staje się miejscem żywcem wyjętym z baśni. Gęste lasy pokryte śniegiem, echa dawnej historii odbijające się w nich echem, stare cmentarze i pozostałości po dawnych mieszkańcach nadają temu miejscu nieco tajemniczej aury. Szlaki w Beskidzie Niskim, które warto odwiedzić zimą, to bez wątpienia Góra Zamkowa, Rotunda i Góra Jaworze. Dla wprawionych piechurów, polecamy szlak wiodący z Gorlic do Banicy. Liczy 24 km, ale jednocześnie skupia w sobie niemal wszystkie najlepsze asy w beskidzkim rękawie! Jeśli marzy się Wam Beskid Niski zimą – to jest najlepsza propozycja!

Beskid Wyspowy – zimowe wyspy czekają!

Dobrym pomysłem na wycieczki zimą jest Beskid Wyspowy. Mogielica, Polana Stumorgowa czy wyjście na Ćwilin, Modyń lub Luboń Wielki to miejsca, które absolutnie Was zauroczą! Widoki stąd są tak wspaniałe, że jeśli zabierzecie ze sobą aparat fotograficzny, to migawka będzie strzelać nieustająco!

Zimowe wędrówki – jak się do nich przygotować?

Zanim jednak wyruszycie na zimowy szlak, pamiętajcie, że góry zimą bywają niebezpieczne. Lawiny, ciężki śnieg utrudniający chodzenie, szybko zapadający zmrok i minusowe temperatury mogą być realnym zagrożeniem, którego nie należy lekceważyć. Najważniejsze rady od nas na zimowe aktywności:

⇒ Ubiór na cebulkę (najlepiej 3-4 warstwy);

⇒ Dobre buty górskie z możliwością podpięcia raków i raczków;

⇒ Kije trekkingowe;

⇒ Prowiant i ciepłe napoje spakowane do wygodnego plecaka;

⇒ Apteczka z folią NRC;

⇒ Latarka;

⇒ Naładowany telefon z wpisanymi numerami ratunkowymi pogotowia górskiego;

⇒ Planowanie trasy tak, aby móc wrócić przed zmrokiem;

⇒ Rozsądek i realna ocena swoich możliwości;

⇒ Sprawdzenie pogody i aktualnych warunków na szlakach.

Więcej przydatnych wskazówek przygotowaliśmy dla Was przy okazji akcji edukacyjnej „Najważniejsze wrócić” prowadzonej wspólnie przez Małopolską Organizację Turystyczną i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

A jak już wrócicie z górskiej wycieczki, to koniecznie sprawdźcie, jakie inne atrakcje czekają na Was zimową porą w Małopolsce. Tutaj nie można się nudzić!

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets