Kraków - w poszukiwaniu wiosny

Widok na Kopec Kraka, obok kwitnące drzewo.
Czuć już wiosnę! – wydłuża się dzień, zmienia się temperatura, przyroda budzi się do życia, a co najważniejsze kwitną już wiosenne kwiatki. Gdzie szukać zwiastunów wiosny w mieście? Podpowiadamy!

Wiosna to najlepszy czas na wycieczki, zarówno te piesze jak i rowerowe. Uwielbiamy wiosnę za soczystą zieleń, za śpiew ptaków oraz za kwitnące dookoła kwiaty, a Kraków poza wspaniałymi historycznymi zabytkami architektonicznymi i miejską infrastrukturą dysponuje wyjątkowymi zakątkami, które zachwycają szczególnie wiosenną porą. Na pierwszy dzień wiosny podrzucamy kilka sprawdzonych miejsc, gdzie warto wybrać się w poszukiwaniu jej oznak.

Wzgórze Wawelskie

Poszukiwanie wiosny rozpoczynamy od Wawelu, z którego rozpościera się niepowtarzalny widok na Kraków. Chociaż „w marcu jak w garncu” i pogoda bywa kapryśna, to pierwsze oznaki wiosny można tu dostrzec. Widać coraz śmielej wschodzące tulipany, hiacynty i narcyzy. Zwiedzających witają także okazałe pąki piwonii drzewiastej rosnącej na ścieżce rabatowej oraz najpiękniejsze charakterystyczne wiosenne kwiaty – różnokolorowe krokusy.

Wzgórze Wawelskie odwiedzane jest chętnie przez cały rok, ale to właśnie w wiosennej odsłonie, gdy zakwitną słynne wawelskie magnolie, robi największe wrażenie i przyciągają one nie tylko licznych turystów, ale także mieszkańców Krakowa.

Renesansowa rezydencja królewska nie mogłaby istnieć bez ogrodów. Współcześnie zostały one odtworzone we wschodniej części Wzgórza Wawelskiego. Ogrody są podzielone na taras górny, łączący w sobie elementy średniowieczne i renesansowe oraz dolny – nawiązujący różnymi składnikami do renesansu. Podczas prac archeologicznych na tarasie górnym natrafiono na relikty potwierdzające istnienie w tym miejscu ogrodu w XVI wieku. W części tarasu zrekonstruowany został układ ceglanych ścieżek i regularnych rabat.

Warto więc przyjść i zobaczyć wypełniające się powiewem wiosny dziedzińce zamkowe, po których w dawnych czasach przechadzali się królowie. Wybierając się na Wawel rowerem, należy jednak pamiętać o tym, że nie można nim wjechać na teren zamku. W pobliżu obu bram wejściowych znajdują się stojaki.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

To kultowe miejsce na mapie Krakowa idealnie nadaje się na spokojny, wiosenny spacer. Można tu spędzić cały dzień, a liczne miejsca odpoczynku uatrakcyjniają wycieczkę. Pięknych kwiatów, obłędnych zapachów z pewnością tu nie zabraknie.

Z dnia na dzień w ogrodzie przybywa kolorów. Warto wybrać się tu z dziećmi, aby nie przegapić widoku budzącej się do życia wiosny. Kwitną miedzy innymi: śnieżyce, krokusy, przebiśniegi, pierwiosnki, ciemierniki, miłki i puszkinie. Kolejną oznaką wiosennego rozkwitu są: wawrzynek wilczełyko, cyklamen dyskowaty, kosaciec żyłkowany, wrzosiec erica, kokorycz pusta, czosnek niedźwiedzi czy różanecznik dahurski.

Wiosenny rozkwit widoczny jest w Ogrodzie Botanicznym w pełni. Warto przy tym pamiętać, że krakowski ogród powstał w 1783 roku i jest najstarszym takim obiektem na terenie Polski. Na powierzchni sięgającej blisko 10 ha zgromadzono tysiące okazów roślin, które zostały podzielone na kilkanaście stref. Na uwagę zasługują przede wszystkim najstarsze z nich, między innymi Dąb Jagielloński liczący ok. 260 lat, czy też Derenie Śniadeckiego, które są w podobnym wieku. Na terenie ogrodu można również podziwiać najbogatszą i najstarszą w kraju kolekcję przepięknych storczyków.

Zwiedzając Ogród Botaniczny koniecznie trzeba zajrzeć do znajdujących się tutaj trzech szklarni. W szklarni Victoria można zobaczyć między innymi piękne kaktusy, w Jubileuszowej znajduje się Palmiarnia, a w Holenderce kolekcja storczyków.

Poza tym warto po prostu pospacerować po całym ogrodzie, co umożliwiają liczne ścieżki. Nie brakuje tu również miejsc do odpoczynku, liczne ławki porozstawiane po całym terenie pozwalają złapać oddech i rozkoszować się pięknem krakowskiego ogrodu.

Kopiec Krakusa

Kopiec jest świetnym punktem widokowym, a tym samym daje możliwość podziwiania pięknej wiosny, która zawitała do miasta. Kopiec został usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – Wzgórzu Lasoty; w pobliżu znajduje się kamieniołom Liban. Według zapisów Jana Długosza kopiec powstał za panowania Kraka, legendarnego założyciela Krakowa. Podczas eksploracji znaleziono tu m.in. pozostałości dębu, metalową skuwkę, monety i ceramiczne skorupy. Co roku we wtorek po Wielkanocy odbywa się tu tradycyjne święto Rękawki, nawiązujące do czasów przedchrześcijańskich, gdy kopiec był miejscem odprawiania pogańskich obrzędów związanych z nadejściem wiosny.

Na Kopiec Kraka dostaniemy się m.in. pieszo-rowerową kładką zawieszoną nad Aleją Powstańców Śląskich. Można wybrać drogę przez dzielnicę żydowską Kazimierz, kładkę Bernatka, a potem iść w górę, ulicą Parkową lub tak zwanymi kolorowymi schodami, czyli ulicą Tatrzańską. Można też dotrzeć laskiem i zobaczyć przy okazji kościół świętego Benedykta i fort Benedykt. By wejść na Kopiec, trzeba wspiąć się drogą wśród drzew, albo schodkami. Z góry rozciąga się bajeczny widok na Kraków, stare miasto z Wawelem, wieżami kościołów świętego Józefa, Bożego Ciała, świętego Andrzeja, Bazyliki Mariackiej. Na zieleniącej się polanie, która otacza kopiec można odpocząć i delektować się wiosennym powiewem wiatru. Rośnie tutaj drzewo, przez niektórych nazywane drzewkiem miłości, przy którym wiele par się zaręcza lub robi sobie sesje zdjęciowe. Kopiec Krakusa jest jednym z tych miejsc, z których najpiękniej widać panoramę królewskiego miasta.

Las Wolski

Wiosna budzi las do życia i rozbudza apetyty na przyrodę. Miejsce nazywane też pieszczotliwie Laskiem Wolskim to obszar na terenie krakowskiego Zwierzyńca, uznawany za „zielone płuca Krakowa”. Las góruje ponad miastem i stanowi wspaniałą panoramę w zachodniej części Krakowa. Znaleźć tu można kilka polan wypoczynkowych takich jak: Polana Juliusza Lea, Polana na Sowińcu czy Polana Bielańska. Jeśli chcesz znaleźć kwitnące kwiaty, powinieneś zobaczyć te miejsca.

Sam las jest domem dla ponad 30 gatunkami drzew, przede wszystkim dla dębów, buków i brzóz, które wiosną wypuszczają nowe liście. Po okolicy najlepiej spacerować tamtejszymi alejami – Wędrowników, Konarową, Pustelnika, Żubrową, Do Kopca i Kasy Oszczędnościowej Krakowa. Na terenie lasu znajduje się też Kopiec Piłsudskiego, czyli najwyższy punkt Krakowa; Klasztor Kamedułów na Bielanach; winnica oraz Zamek Przegorzały, wkomponowany w skalne, wapienne wzniesienie.

Jeśli wiosna w Krakowie nastała, to jest to też idealny moment, aby wsłuchać się w śpiew ptaków oraz przyjrzeć się krzewom i dziuplowatym drzewom, które zasiedlają ptaki. Kto nie chciałby zobaczyć dzięcioła w jego kuźni czy wiewiórki zajadającej się nasionami szyszek? Do tego jednak potrzeba dużo cierpliwości i znajomości zwyczajów zwierząt. Na wycieczce do lasu, którą proponujemy – warto odkrywać ślady pobytu zwierząt – miejsca żerowania, odpoczynku i inne.

Warto też odwiedzić, usytuowany na terenie Lasu Wolskiego, ogród zoologiczny. Nie dokuczają teraz wysokie temperatury, więc jest to idealny czas na rodzinne spacery i oglądanie blisko 300 gatunków zwierząt. Miłośnicy przyrody bez wątpienia zainteresują się też rezerwatami przyrody: Bielańskimi Skałkami, Panieńskimi Skałami oraz Skałkami Przegorzalskimi.

 

 

 

 

 

 

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets