Kolej na rowery! 12 rodzinnych wycieczek po Małopolsce

Rodzina na rowerach jedzie przez kładkę rowerową nad rzeką.
Krakowska Młynówka Królewska, Puszcza Dulowska, Puszcza Niepołomicka, Kanał Łączański, Dolina Karpia, Wiślana Trasa Rowerowa, Dolina Popradu, VeloDunajec, podtatrzańskie puścizny i wierchy Chochołowa. Co łączy te malownicze, a zarazem dość odległe zakątki Małopolski? Rower, kolej oraz przewodnik „Małopolska na rowerze”. Odnajdziemy w nim propozycje rodzinnych wypraw rowerowych, ale tak dobranych, by na miejsce startu każdej z nich bez trudu dotrzeć pociągiem, oczywiście z Krakowa, ale także ze Śląska, Podkarpacia i Świętokrzyskiego.

Rowerowi traperzy na małopolskich ścieżkach

Tajemnice, które kryją się na małopolskich ścieżkach, zdradzają doświadczeni i doskonale znani rowerowi „traperzy”: Karolina, Przemysław, Zosia i Jaś Walochowie (powsinogi.eu), Anna Waga-Mazurek oraz Tomasz, Wiki i Eryk (rodzinniedookolaswiata.pl), Bartłomiej Pawlak (wiatrwszprychach.pl) oraz Katarzyna, Marek i Malwinka Szewczykowie (kasai.eu).

Podpowiadają oni nie tylko jak przygotować się do rodzinnej wyprawy, co z sobą zabrać, na co zwrócić uwagę podróżując po Małopolsce z dziećmi, ale także w jaki sposób kupić bilety kolejowe oraz gdzie ulokować rowery podróżując pociągiem. Ten przewodnik to mnóstwo potrzebnych i zarazem konkretnych porad, które ułatwią życie każdemu turyście. Oczywiście nie zapomniano również o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom, a więc takich punktach, gdzie można zatrzymać się na chwil parę i nieco dłużej, a nawet znaleźć nocleg.

„To okazja do świetnej zabawy, spędzania razem czasu, ale także doskonała okazja, by uczyć dzieci samodzielności oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach” – dodają autorzy przewodnika, wydanego przez Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. I nie ma w tym krzty przesady.

Małopolska na rowerze – rodzinne wyprawy

Małopolska to idealne miejsce na wyprawy rowerowe. W regionie odnajdziemy sporo bezpiecznych i atrakcyjnych tras o dobrej nawierzchni. To spośród nich wybrano 12 najbardziej malowniczych, a zarazem takich, które bez najmniejszego problemu można pokonać rodzinnie.

Najkrótsze z nich mają od 7 do 27 km, te nieco dłuższe około 50 km, a najdłuższe, m.in. odcinek VeloDunajec z Nowego Targu do Nowego Sącza blisko 115 km. Większość tras można pokonać w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie, na których przejazd trzeba zarezerwować parę dni. „Małopolska na rowerze” to konkretny opis tras, dokładne mapy oraz możliwość pobrania – za pośrednictwem kodu QR – śladu gpx. Poznawanie Małopolski na dwóch kółkach rozpoczynamy od tras najkrótszych, dla wszystkich, nawet kilkulatków.

Trasy krótkie, łatwe i przyjemne

Młynówką Królewską przez Kraków – to propozycja pierwsza i zarazem najłatwiejsza, gdyż różnica poziomów pomiędzy startem a metą wynosi około 5 metrów. Na blisko 8-kilometrowej trasie, w większości odizolowanej od ruchu miejskiego, są różne rodzaje nawierzchni – szuter, asfalt – oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych rowerzystów. Odnajdziemy je zarówno w Filtrowym Ogrodzie Krakowian, przy Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a także przy al. Artura Grottgera, gdzie znajduje się wielka piaskownica oraz... piracki statek. Teoretycznie na jej pokonanie wystarczy 40 minut, jednak liczne przystanki po drodze, które kuszą najmłodszych, mogą znacznie przedłużyć naszą rowerową wyprawę przez Kraków.

Nieco inny charakter ma wycieczka Przez Puszczę Dulowską nad Zalew Chechło. Na przejazd pociągiem z Krakowa Głównego do Woli Filipowskiej musimy zarezerwować około 40 minut. Ile zajmie nam pokonanie około 18-kilometrowej trasy? To oczywiście zależy od nas i naszych dzieci. W ten sposób poznamy malownicze ścieżki i uroczyska Puszczy Dulowskiej, Jezioro Chechelskie (w sezonie można zrobić tu miły przystanek, np. na kąpiel) oraz kąpielisko Balaton w Trzebini.

Możemy też wybrać szlak wiodący ścieżkami dawnej „niepołomnej” puszczy. Dzisiaj to już nie jest teren „dziki” – jak przypominają autorzy propozycji wyprawy Przez Puszczę Niepołomicką – a wręcz kusi do odwiedzin. Na naszej drodze znajdą się: VeloRaba, Czarna Droga i Czarny Staw, Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”, Żubrostrada, rezerwat Długosz Królewski, rezerwat Gibiel oraz Bobrowe Rozlewisko.

Gdy wybierzemy szlak Wzdłuż Kanału Łączańskiego, wykopanego wzdłuż Wisły a dostarczającego wodę do elektrowni w Skawinie, natrafimy na ścieżkę prostą, bezpieczną i praktycznie pozbawioną wzniesień. Wycieczkę urozmaicają za to liczne mosty, barki oraz łabędzie.

Wyprawa Doliną Karpia – z Zatora do Przeciszowa to okazja do obejrzenia królestwa karpia, wejrzenia w świat prehistorycznych dinozaurów oraz superszybkich rollercoasterów w Energylandii. Miłośnicy dwóch kółek odnajdą tu także Rowerowy Szlak Doliny Karpia oraz Szlak rowerowy od zamku w Zatorze do zamku w Graboszycach.

VeloDunajec z Ostrowa do Łukanowic – to również trasa bezpieczna, malownicza i właściwie pozbawiona podjazdów. Idealnie nadaje się do szlifowania formy przed nieco dłuższymi wyprawami.

Trasy dłuższe – nie znaczy trudniejsze

Odpowiednio przygotowani? Możemy więc wjechać w świat tras nieco dłuższych, około 50-kilometrowych. Ich pokonanie wymaga nieco większego wysiłku, choć nie nadmiernego. Rozpoczynamy od podhalańskich ścieżek.

Wycieczka Śladami podtatrzańskich puścizn to okazja do poznania m.in. najstarszej miejscowość Podhala – owianego legendami Ludźmierza (1234 r.). Jadąc dalej piękną, z rozległymi widokami, lekko wznoszącą się trasą - wiodącą do granicy ze Słowacją w Suchej Horze - zewsząd „otaczać” nas będą w dali góry: Gorce, Pieniny, Tatry, Babia Góra. To krajobraz, który pozostawił po sobie lodowy „walec”. Jesteśmy w świecie uroczych puścizn (torfowisk), bacówek, niewielkich wypiętrzeń i malowniczych dolin, na Szlaku Wokół Tatr oraz Szlaku Oscypkowym.

Będąc w tej okolicy warto również pokonać trasę Poprzez wierchy do Chochołowa. To ścieżka, m.in. Trasa Wierchowo-Chochołowska, może troszkę bardziej wymagająca, ale niezbyt trudna. W ten sposób praktycznie poznamy wszystkie najstarsze podhalańskie miejscowości, nie tylko Rogoźnik, Chochołów, Podczerwone, Czarny Dunajec, Wróblówkę, Długopole, Krauszów, ale także zaglądniemy do Ludźmierza, w którym gazduje królowa Podhala oraz Nowego Targu z pysznymi lodami oraz Szlakiem Nowotarskiej Owcy.

Bór, dwór i drewniany gotyk – to wyprawa na wschodnie Podhale. Na naszej ścieżce znajdą się: unikatowy Bór na Czerwonem, malowniczy przełom Białki, Jezioro Czorsztyńskie, wspaniałe drewniane świątynie w Harklowej, Łopusznej (tutaj też dawny dwór Tetmajerów) i Dębnie Podhalańskim (na Liście UNESCO). Wjedziemy na VeloDunajec, najpiękniejszy polski szlak rowerowy, Małopolski Szlak Architektury Drewnianej oraz Szlak Gotycki.

To ścieżka z górki, oferująca widoki nie tylko na urodziwą dolinę Popradu, ale także mnóstwo atrakcji. Przygodę z Doliną Popradu z Muszyny do Starego Sącza rozpoczynamy oczywiście w Muszynie. Bez najmniejszego trudu odnajdziemy tu Ogrody Sensoryczne i Ogrody Biblijne, a także imponującą, niedawno odbudowaną warownią chroniącą niegdyś skarby Państwa Muszyńskiego oraz liczne źródła wody mineralnej. Jadąc dalej, poznamy uroczy Milik, Andrzejówkę, zajrzymy na chwilę Słowację, by powrócić do kraju w Piwnicznej-Zdroju. Przed nami jeszcze Sucha Struga oraz piękny małomiasteczkowy, utkany zabytkami Stary Sącz.

Długodystansowe trasy dla zaawansowanych

Wybierając wycieczkę Wiślaną Trasą Rowerową z Krakowa do Oświęcimia musimy się już liczyć z pokonaniem co najmniej kilkudziesięciu kilometrów. Na szczęście owe 80 km wiedzie doliną Wisły, a więc terenem nie obfitującym w nadmierne wypiętrzenia i strome podjazdy. Wiślana Trasa Rowerowa rozpoczyna się w sercu Krakowa, a można na nią właściwie „wpaść” w każdym momencie, gdy np. będziemy jechali – oczywiście na zachód – Bulwarami Wiślanymi. Po drodze ujrzymy m.in. potężny klasztor Norbertanek, tor kajakowy, majestatyczne opactwo w Tyńcu, malownicze stawy w okolicy Ochodzy, stopień wodny w Łączanach… Metą będzie rynek w Oświęcimiu.

Na VeloDunajec z Nowego Targu do Nowego Sącza - to blisko 115-kilometrowa rowerowa przygoda. Jest to najdłuższa, a zarazem najbardziej malownicza propozycja w „Małopolsce na rowery”, idealnie nadająca się na weekendowy wypad. Rozpoczynamy z Nowego Targu, by zakończyć naszą długą wyprawę w Nowym Sączu. Po drodze malowniczo wijąca się dolina Dunajca, Jezioro Czorsztyńskie, zamki w Czorsztynie i Niedzicy, „wyskok” na Słowację, imponujący Przełom Dunajca, urocze Krościenko nad Dunajcem oraz szczawy w Szczawnicy-Zdroju, a także starosądeckie Bobrowisko. Nagrodą za pokonanie całej trasy będzie satysfakcja oraz smak lodów serwowanych na nowosądeckim rynku.

VeloMałopolska – w krainie jednośladów

Małopolska to idealna kraina na wyprawy rowerowe. Bez trudu odnajdziemy tu nie tylko ścieżki świetnie nadające się do organizacji niespiesznych wypraw rodzinnych, ale także kolarstwa górskiego, oczywiście biorąc także pod uwagę długodystansowe szlaki spod znaku VeloMałopolska. Tylko tych ostatnich, świetnie przygotowanych i bardzo bezpiecznych, jest już ponad 900 km. Do użytku oddano Wiślaną Trasę Rowerową, VeloDunajec, VeloMetropolis i VeloNatura.

W Małopolsce jest też ponad 3000 km innych ścieżek rowerowych - dla różnorodnych amatorów dwóch kółek. Bez najmniejszego problemu dotrzemy nimi praktycznie w każdy rejon Małopolski.

Planowanie wypraw rowerowych po regionie ułatwią mapy dostępne on-line lub do samodzielnego druku oraz lista i mapa Miejsc Przyjaznych Rowerzystom - MPR

Odkrywajmy Małopolskę razem z „Małopolska na rowerze”. Więcej inspiracji na stronie narowery.visitmalopolska.pl.

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści